top of page
thumbnail.jpg
IMG-20230127-WA0022.jpg
IMG_1509.JPG
IMG_1541.JPG
IMG_1514.JPG
IMG_2009.jpg
IMG_20230124_152208.jpg
IMG_20230126_144326.jpg
IMG-20230211-WA0000.jpg
Навчальна поїздка до Фінляндії 

Освіта, в якій учня не тягнуть за собою,

а штовхають попереду себе

(враження від навчального візиту у Фінляндію)

Маргарита Корчукова,  методист Регіонального центру

професійно-технічної освіти №1 м.Кременчука

Анотація. Коротко про систему професійної освіти в Фінляндії, розробку професійних кваліфікацій та ключових компетентностей, фінансування професійної освіти на національному та регіональному рівнях, оцінювання результатів навчання,  управлінням якістю освіти.

Ключові слова: Національне агентство з питань освіти  EDUFI, професійні кваліфікації та ключові компетентності, OMNIA, Об'єднане управління освіти в регіоні Еспоо,  професійний коледж Live, фінський ярмарок EDUCA 2023

Стаття в інформаційно-методичному віснику"Освітній простір"

У січні 2023 п’ятнадцять представників закладів професійної (професійно-технічної) освіти мали змогу долучитися до навчального візиту у Фінляндію з метою вивчення їхньої системи ПТО. Організаторами поїздки стало Фінське Національне агентство з питань освіти (EDUFI). Протягом п'яти днів українські педагоги знайомилися з розробкою професійних кваліфікацій та ключових компетентностей, фінансуванням професійної освіти на національному та регіональному рівнях, оцінюванням результатів навчання,  управлінням якістю освіти.  Корисними, пізнавальними, вражаючими стали ексккурсії до OMNIA, Об'єднаного управління освіти в регіоні Еспоо,  професійного коледжу Live та візит на фінський ярмарок EDUCA 2023

Країна щасливих людей вразила українських освітян, Невелика держава з населенням  5,5 млн. з двома  офіційними мовами – фінською і шведською, величезним кордоном з Росією  (1 344 км),  займає найвищі рейтинги в PISA, має найкращу базову освіту у світі,  посідає третє місце в галузі інновацій,  друге - за успішністю випускників вищих навчальних закладів і є найбезпечнішою країною.

Неперевершену атмосферу  відкриття, пізнання нового, навчання створили чудові організатори цього проєкту Пасі Рейнікайнен, ключовий експерт,  Галина Бондарук,  Валентина Дем'яненко. Саме вони доклали зусиль, щоб візит дійсно став нисиченим, ефективним, корисним, щоб педагоги з різних регіонів України могли дізнатися про новацї в фінськй системі професійної освіти, про її реформування і результативність, побачити переваги чи огріхи та «приміряти новації» на українську ПТО.

Тож спершу два слова про професійну освіту Фінляндії, структура якої   включає первинну, подальшу і спеціальну освіти. Викликало захоплення і здивування, що навчаються різні цільові групи: молодь, дорослі та ті, хто працює і потребує підвищення кваліфікації чи перепідготовки, безробітні. 60% здобувачів ПТО – мають вік 20 років і більше  Освіта ґрунтується на рівності, оскільки в Конституції Фінляндії записано: «Кожен має право на безкоштовну початкову освіту. Органи державної влади гарантують кожному рівні можливості отримувати різні освітні послуги відповідно до здібностей і особливих потреб, а також можливість саморозвитку без перешкод у вигляді економічних труднощів». Фіни швидко адаптувалися до нових викликів, тому виокремили надважливі навички для роботи і  навчання протягом життя,

Система освіти Фінляндії нараховує всього близько 3 тисяч навчальних закладів, серед яких 2 тисячі шкіл, а також 1 млн 790 студентів і учнів,. Професійна освіта  в країні аж ніяк не є другим вибором, вона престижна, адже  42% учнів обирають ПТО після завершення базової середньої освіти. Освітня система не має закритих шляхів, це сприяє можливостям для подальшого навчання та здобуття повної освіти в закладах професійної освіти.

           

У Фінляндії існує дворівневе національне адміністрування: Міністерство освіти і культури, яке опікується освітньою політикою, підготовкою законодавства, державним фінансуванням, та Національна агенція з питань освіти (EDUFI), яка реалізовує політику Міністерства освіти і культури.

Фінський досвід професійної освіти в Україні вже почав запроваджуватися. Так, EDUFI розробляє Національні вимоги до кваліфікацій (державні стандарти, з поправкою, що професійний і освітній стандарт у Фінляндії  - один), які базуються на модулях, розроблених на основі реальних робочих завдань або процесів. Таких вимог у Фінляндії нараховується 161, вони постійно оновлюються (приблизно раз на п'ять років)

           EDUFI також займається розробкою професійних кваліфікацій на основі компетентностей, які включають обов'язкові й вибіркові модулі. 

Три типи кваліфікацій, що базуються на компетентностях, для молоді та дорослих:

  • Професійні кваліфікації – компетентності для працевлаштування у даній професійній сфері (рівень ЄРК 4)

  • Подальші професійні кваліфікації – професійні навички для кваліфікованої праці у даній професійній сфері (рівень ЄРК 4)

  • Спеціалізовані професійні кваліфікації – вміння виконувати найскладніші завдання у даній професійній сфері (рівень ЄРК 5)

          Професійні кваліфікації, крім професійних (обов'язкових і вибіркових) модулів, містять ще загальні: компетентність щодо комунікації та взаємодії, математична та наукова компетентність, компетентність щодо громадського та трудового життя.

          Цікаві підходи у фінській системі професійної освіти й до оцінювання. Демонстрація компетентності проводиться після кожного модуля, планування та проведення якої відбувається у співпраці між педагогом, здобувачем освіти та представником підприємства.  Теорія і практика є завжди інтегрованими між собою під час навчання, а також під час оцінювання, але компетентність завжди демонструється через виконання реальних робочих завдань (практично). Також відбувається визнання  попереднього навчання (попередньо сформовані компетентності). Воно ґрунтується на результатах, а не на тривалості навчання. Здобувачі освіти здійснюють самооцінку демонстрації компетентності, адже це життєво необхідна навичка в професійній діяльності.

          Неймовірні враження залишила екскурсія в OMNIA, Об'єднане управління освіти в регіоні Еспоо.  Це один із найбільших закладів у Фінляндії, який був створений після об'єднання чотирьох коледжів. У країні ще 20 подібних. Наразі заклад налічує 9000 здобучвачів освіти, 3000 з яких емігранти. В  OMNIA багато кампусів, навчаються всі вікові категорії, фінансування державою відбувається на рівні 85%, крім того кожен учень забезпечується безкоштовним харчуванням.

          Цікаво, що у Фінляндії для кожного учня розробляється індивідуальний освітні план, коли здобувач освіти може вибирати для себе зручний формат і час навчання. Головне - набрати певну кількість балів із визначених компетентностей. Відповідно навчання може відбуватися протягом різного терміну (наприклад, на кваліфікацію садівництво від 1,5 роки до 3).

          Відвідали ми кампуси для галузі садівництва та будівництва. Вражаючі розміри майстерень, інструменти, обладнання тощо. Побували на будівельному майданчику OMNIA. Заклад викупив землю в місті Еспоо і займається будувництвом котеджів на продаж. Саме тут удосконалюють свою компетентність здобувачі освіти не тільки будівельної галузі, а й садівництва: озеленюють присадибні ділянки, виконуюють сезонні роботи тощо. 

          У процесі навчання відбувається тісна співпраця з роботодавцями. Нам організували поїздку до ресторану Base, в якому проходять виробничу практику здобувачі освіти OMNIA. До речі, теорія у фінській професійній освіті складає 30%, практика – 70%. Крім викладачів (майстер виробничого навчання і викладач в одній особі), є ще посада учнівських  консультантів. В OMNIA їх 36 на 9000 учнів. Саме вони слідкують за виконанням здобувачами освіти індивідуального плану, розпочинаючи з ними працювати від прийнятої заяви до отримання професійної кваліфікації.

          Ще більше задивування у нас викликала поїздка в професійний коледж Live, який створено (побудовано з нуля) спеціально для учнів з особливими потребами. Обладнання надсучасне. Усе продумане і необхідне для навчання особливих людей.  У коледжі понад 1500 здобувачів освіти, 780 працівників: 29 % - педагоги, 52 % - інструктори, 19 % - інший персонал. У Фінляндії є ще чотири подібні заклади. Місія закладу – підтримка людей з особливими потребами, соціалізація і працевлаштування їх.

          Коледж має такі спрямування: медіа (фотографія), дизайн, декоратор, облаштування внутрішніх приміщень, музика, хореографія, громадське харчування, медсестра практична, автомеханіка, логістика, технологія роботи з поверхнями, бізнес (обслуговування клієнтів, продаж), монтаж електричних приладів.

          Подивував своєю масштабністю і фінський ярмарок EDUCA 2023, подібний до наших виставок «Сучасні заклади освіти» та «Інноватика в сучасній освіті».

          Реформи в професійній освіті у Фінляндії розпочалися в 2016 році. Спершу фіни дали відповідь на питання: навіщо  реформувати? Ми теж маємо усвідомити, що зміни конче необхідні, бо (далі перераховані причини реформ у Фінляндії, які співзвучні з нашими проблемами) професійне життя змінюється, постійно з’являються нові професії, а старі зникають, розвиваються технології; потреби тих, хто навчається, стають усе більше індивідуальними, навички потрібно оновлювати протягом усієї кар’єри; економічний ріст є слабким, високий рівень безробіття, необхідно змінити баланс у розподілі публічних фінансів.

          Що змінилося після реформи професійної освіти у Фінляндії? 

  • Єдиний закон про ПТО

  • Система фінансування, що стимулює ефективність і результати

  • Єдина ліцензія для освітньої діяльності та присвоєння кваліфікацій

  • Більш різноманітні навчальні середовища та навчання на робочому місці

  • Менша кількість кваліфікацій відповідно до потреб робочого життя

  • Єдиний спосіб здобуття кваліфікацій на основі компетентностей

  • Індивідуальні траєкторії навчання для всіх

  • Гнучка система подачі заяв та прийому

Мабуть, ми повинні усвідомити уроки Фінляндії й урахувати в майбутніх наших освітніх реформах:

  • Реформа системи освіти потребує часу, адже для цього необхідно реформувати операційну культуру

  • Реформа не буде успішною, якщо не змінюється діяльність на найнижчому рівні.  Необхідно змінити менталітет педагогів та керівництва навчальних закладів, а також здобувачів освіти та роботодавців.

  • Реалізація реформи повинна підтримуватися на довгостроковій основі.

  • Особливо необхідно розвивати ноу-хау педагогів.

  • Чітке спільне бачення є передумовою успіху реформи – куди ми хочемо рухатися і чому.

  • Критично важливим є залучення всіх зацікавлення сторін до підготовки реформи (відкритість та взаємодія).

  • Розвиток та реалізація мають відбуватися одночасно.

  • Необхідно пристосовувати термінологію до реформи.

Завдання, яке я для себе поставила вже сьогодні: вести здобувача освіти не за за собою, а заохочувати йти попереду себе. А всією українською освітянською спільнотою, вірю,  ми зможемо реформувати нашу систему професійної освіти. Головне, щоб це була командна робота небайдужих до проблем навчання людей, що усвідомлюють значущість і необхідність освітніх реформ.

5.png
Виступ на методичній годині - засіданні  методистів ЗП(ПТ)О  Полтавської області.
Організатор - НМЦ ПТО у Полтавській області

 

1.png
5.png

Блог як засіб формування
іміджу сучасних педагогів

1111.png
bottom of page